Typ tekstu: Prasa
Tytuł: Poznaj swój kraj
Nr: 10
Miejsce wydania: Warszawa
Rok: 1993
śpiewany na melodię ludową. Utwory takie spełniały rolę pieśni ludowych, którymi stawały się wprawdzie nie z racji genezy, lecz z powodu funkcji, jako że w określonym czasie były powszechnie śpiewane. Pieśni te powstawały z potrzeby społecznej, związane były bądź z doniosłym wydarzeniem dziejowym, bądź z określoną sytuacją polityczną i zawierały duży ładunek uczuć patriotycznych.
Później coraz rzadziej słychać "odrzańskie słowo" u pisarzy i poetów. Jeszcze tylko Walenty Roździeński ze śląskiego rodu Brusków swoją słynną "Officina ferraria...", lekceważąc ówczesne granice państwowe, przypomniał w roku 1612 strony nadodrzańskie magnatom i panom w Krakowie.
Tak to Walenty Roździeński opisując stare zagłębie hutnicze nad Małą
śpiewany na melodię ludową. Utwory takie spełniały rolę pieśni ludowych, którymi stawały się wprawdzie nie z racji genezy, lecz z powodu funkcji, jako że w określonym czasie były powszechnie śpiewane. Pieśni te powstawały z potrzeby społecznej, związane były bądź z doniosłym wydarzeniem dziejowym, bądź z określoną sytuacją polityczną i zawierały duży ładunek uczuć patriotycznych.<br>Później coraz rzadziej słychać "odrzańskie słowo" u pisarzy i poetów. Jeszcze tylko Walenty Roździeński ze śląskiego rodu Brusków swoją słynną &lt;tit&gt;"Officina ferraria..."&lt;/&gt;, lekceważąc ówczesne granice państwowe, przypomniał w roku 1612 strony nadodrzańskie magnatom i panom w Krakowie. &lt;gap&gt; <br>Tak to Walenty Roździeński opisując stare zagłębie hutnicze nad Małą
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego