Typ tekstu: Książka
Autor: Dybowska Alicja, Żaryn Jan, Żaryn Małgorzata
Tytuł: Polskie dzieje od czasów najdawniejszych do współczesności
Rok: 1996
i praktykach religijnych ludu z wiarą chrześcijańską, a "Żmudzini gromadzili się na tajemnych wiecach i naradach po to, aby zapalić ponownie święty ogień, dlatego że tliły się popioły w dawnym miejscu kultu".

Zmiany w charakterze związków Polski z Wielkim Księstwem Litewskim. Przez prawie 200 lat obydwa państwa łączyła przede wszystkim dynastia jagiellońska.
Na Wawelu i na zamku wileńskim zasiadali przedstawiciele tego samego domu panującego, a królowie polscy byli najczęściej jednocześnie wielkimi książętami. Nie doszło natomiast do przyłączenia Litwy do Królestwa.

Do zachowania odrębności Wielkiego Księstwa Litewskiego przyczynił się głównie brat stryjeczny Jagiełły - Witold, zwany przez rodaków Wielkim. Wykorzystując niechęć części możnych
i praktykach religijnych ludu z wiarą chrześcijańską, a "Żmudzini gromadzili się na tajemnych wiecach i naradach po to, aby zapalić ponownie święty ogień, dlatego że tliły się popioły w dawnym miejscu kultu".<br><br>Zmiany w charakterze związków Polski z Wielkim Księstwem Litewskim. Przez prawie 200 lat obydwa państwa łączyła przede wszystkim dynastia jagiellońska.<br>Na Wawelu i na zamku wileńskim zasiadali przedstawiciele tego samego domu panującego, a królowie polscy byli najczęściej jednocześnie wielkimi książętami. Nie doszło natomiast do przyłączenia Litwy do Królestwa.<br><br>Do zachowania odrębności Wielkiego Księstwa Litewskiego przyczynił się głównie brat stryjeczny Jagiełły - Witold, zwany przez rodaków Wielkim. Wykorzystując niechęć części możnych
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego