Typ tekstu: Książka
Autor: Siwicka Dorota, Bieńczyk Marek, Nawarecki Aleksander
Tytuł: Szybko i szybciej
Rok: 1996
Nocy listopadowej zbudowana była na zaprzeczaniu semantycznej funkcji słowa i włączaniu go już jako przekazu czysto emocjonalnego w teatralną strukturę rytmiczną.
Umarła klasa Tadeusza Kantora jeszcze głębiej wyrasta z kwestionowania pełni semantycznej słowa i jego możliwości komunikacyjnych.
Słowo bowiem jest tu odarte również z właściwości emocjonalnych. Jest bełkotem, chaosem, wnosi dysharmonię także w strukturę rytmiczną spektaklu.
I w tym przedstawieniu, jak i w Nocy listopadowej, zadanie budowania znaczeń spektaklu przejmuje przede wszystkim rytm i zmienna szybkość spektaklu.
Filmowy zapis Umarłej klasy Kantora, dokonany przez Wajdę, jest przykładem niezwykłego zderzenia dwóch wizji egzystencji, wyrażanych przez dwa różne - właściwe obu twórcom - rozumienia rytmu
Nocy listopadowej zbudowana była na zaprzeczaniu semantycznej funkcji słowa i włączaniu go już jako przekazu czysto emocjonalnego w teatralną strukturę rytmiczną.<br>Umarła klasa Tadeusza Kantora jeszcze głębiej wyrasta z kwestionowania pełni semantycznej słowa i jego możliwości komunikacyjnych.<br>Słowo bowiem jest tu odarte również z właściwości emocjonalnych. Jest bełkotem, chaosem, wnosi dysharmonię także w strukturę rytmiczną spektaklu.<br>I w tym przedstawieniu, jak i w Nocy listopadowej, zadanie budowania znaczeń spektaklu przejmuje przede wszystkim rytm i zmienna szybkość spektaklu.<br>Filmowy zapis Umarłej klasy Kantora, dokonany przez Wajdę, jest przykładem niezwykłego zderzenia dwóch wizji egzystencji, wyrażanych przez dwa różne - właściwe obu twórcom - rozumienia rytmu
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego