Typ tekstu: Książka
Autor: Dzik Jerzy
Tytuł: Dzieje życia na ziemi
Rok: 2003
się zasadami metodologii naukowej odpowiadającymi jego epoce. Podstawowym zaś
sposobem postępowania we wczesnych etapach rozwoju poszczególnych nauk była
typologizacja - wydzielanie obserwowanych faktów w klasy. Dziś wiemy, że przynajmniej jeśli chodzi o gatunki, koncepcja wyodrębnionej, ziarnistej (dyskretnej) klasy obiektów (osobników) doskonale przystaje do rzeczywistego rozkładu zmienności w przyrodzie.
Gatunki są obiektywnie dyskretnymi jednostkami. Nieco gorzej z wyższymi jednostkami klasyfikacji, ale przypadkowo powstałe luki w rozkładzie zmienności (np. przez wymarcie pośrednich morfologicznie form) pozwalają na stworzenie w miarę naturalnej (odpowiadającej rzeczywistości) systematyki. Nie jest to jedyny przypadek w nauce, kiedy typologiczne podejście doprowadziło do wykrycia obiektywnych jednostek w przyrodzie.
Wszyscy znamy przecież tablicę
się zasadami metodologii naukowej odpowiadającymi jego epoce. Podstawowym zaś <br>sposobem postępowania we wczesnych etapach rozwoju poszczególnych nauk była <br>typologizacja - wydzielanie obserwowanych faktów w klasy. Dziś wiemy, że przynajmniej jeśli chodzi o gatunki, koncepcja wyodrębnionej, ziarnistej (dyskretnej) klasy obiektów (osobników) doskonale przystaje do rzeczywistego rozkładu zmienności w przyrodzie.<br>Gatunki są obiektywnie dyskretnymi jednostkami. Nieco gorzej z wyższymi jednostkami klasyfikacji, ale przypadkowo powstałe luki w rozkładzie zmienności (np. przez wymarcie pośrednich morfologicznie form) pozwalają na stworzenie w miarę naturalnej (odpowiadającej rzeczywistości) systematyki. Nie jest to jedyny przypadek w nauce, kiedy typologiczne podejście doprowadziło do wykrycia obiektywnych jednostek w przyrodzie.<br>Wszyscy znamy przecież tablicę
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego