Typ tekstu: Książka
Autor: Dybowska Alicja, Żaryn Jan, Żaryn Małgorzata
Tytuł: Polskie dzieje od czasów najdawniejszych do współczesności
Rok: 1996
studiów za granicą. Z pomocy takiej skorzystali m.in.
Tadeusz Kościuszko, przywódca powstania, i gen. Józef Orłowski komendant Warszawy w 1794 r.

W 1765 r., również z inicjatywy króla, rozpoczął działalność Teatr Narodowy (por. s. 155) i powstał "Monitor" - "czasopismo moralne", pierwsze polskie pismo polityczno-społeczne (por. s. 154).

Sprawa dysydentów. Aktywność króla niepokoiła zarówno jego przeciwników, jak i sprzymierzeńców. Na sejmie 1766 r. Stanisław August zamierzał zaproponować kolejne reformy, przede wszystkim zniesienie ‚liberum veto. Wcześniej jednak Prusy zażądały uchylenia cła generalnego i jednocześnie wystąpiły wraz z Rosją o równouprawnienie dysydentów, czyli protestantów i prawosławnych (por. 144).
Sejm sprzeciwił się
studiów za granicą. Z pomocy takiej skorzystali m.in.<br>Tadeusz Kościuszko, przywódca powstania, i gen. Józef Orłowski komendant Warszawy w 1794 r.<br><br>W 1765 r., również z inicjatywy króla, rozpoczął działalność Teatr Narodowy (por. s. 155) i powstał "Monitor" - "czasopismo moralne", pierwsze polskie pismo polityczno-społeczne (por. s. 154).<br><br>Sprawa dysydentów. Aktywność króla niepokoiła zarówno jego przeciwników, jak i sprzymierzeńców. Na sejmie 1766 r. Stanisław August zamierzał zaproponować kolejne reformy, przede wszystkim zniesienie &#130;liberum veto. Wcześniej jednak Prusy zażądały uchylenia cła generalnego i jednocześnie wystąpiły wraz z Rosją o równouprawnienie dysydentów, czyli protestantów i prawosławnych (por. 144).<br>Sejm sprzeciwił się
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego