Typ tekstu: Prasa
Tytuł: Tygodnik Podhalański
Nr: 6
Miejsce wydania: Zakopane
Rok: 1999
był po nich katastrofalny, jego skarb znalazł się na granicy bankructwa. Sytuacja ta zmusiła rząd austriacki do wydania w r. 1811 patentu dotyczącego sprzedaży dóbr państwowych osobom fizycznym.
Pierwsza część ziem b. starostwa czorsztyńskiego przeszła w ręce prywatne w r. 1812. Również ziemie b. starostwa nowotarskiego zaczęto licytować w drugim dziesięcioleciu XIX w.; w tym celu dobra Nowotarszczyzny podzielone zostały na cztery grupy. Gronków znalazł się w grupie drugiej, razem z następującymi wsiami: Białka, Brzegi, Bukowina, Bystre, Dębno, Groń, Leśnica, Maruszyna, Międzyczerwienne, Ostrowsko, Waksmund, Zakopane i Zubsuche. Tę grupę dóbr nowotarskich nabył 24 maja 1824 r. Emanuel Homolacs.
Co się tyczy
był po nich katastrofalny, jego skarb znalazł się na granicy bankructwa. Sytuacja ta zmusiła rząd austriacki do wydania w r. 1811 patentu dotyczącego sprzedaży dóbr państwowych osobom fizycznym.<br>Pierwsza część ziem b. starostwa czorsztyńskiego przeszła w ręce prywatne w r. 1812. Również ziemie b. starostwa nowotarskiego zaczęto licytować w drugim dziesięcioleciu XIX w.; w tym celu dobra Nowotarszczyzny podzielone zostały na cztery grupy. Gronków znalazł się w grupie drugiej, razem z następującymi wsiami: Białka, Brzegi, Bukowina, Bystre, Dębno, Groń, Leśnica, Maruszyna, Międzyczerwienne, Ostrowsko, Waksmund, Zakopane i Zubsuche. Tę grupę dóbr nowotarskich nabył 24 maja 1824 r. Emanuel Homolacs.<br>Co się tyczy
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego