Typ tekstu: Książka
Autor: Jania Jacek
Tytuł: Glacjologia
Rok: 1993
i ciśnienia wód podlodowcowych. Poślizg po podłożu musi jednak zachodzić już wcześniej (w wyniku działania innych czynników ślizgu), aby powstały odspojenia. Lliboutry (1968) uważa, że prędkość poślizgu (u%) mniej zależy od naprężeń ścinających na dnie (t%), lecz jest efektem przede wszystkim ciśnienia wód podlodowcowych w odspojeniach, które wpływają na ciśnienie efektywne (N).

Relacja pomiędzy t% a u% jest więc prawdopodobnie wyraźnie różna dla poślizgu bez odspojeń i z odspojeniami (rys. 7.13a). W przypadku odspojeń jednej wartości t% odpowiadają dwie wartości prędkości poślizgu: jedna dla małych prędkości, druga dla dużych. Ta druga jest rezultatem wpływu ciśnienia wód w odspojeniach.
Ostatnio L
i ciśnienia wód podlodowcowych. Poślizg po podłożu musi jednak zachodzić już wcześniej (w wyniku działania innych czynników ślizgu), aby powstały odspojenia. Lliboutry (1968) uważa, że prędkość poślizgu (u%) mniej zależy od naprężeń ścinających na dnie (t%), lecz jest efektem przede wszystkim ciśnienia wód podlodowcowych w odspojeniach, które wpływają na ciśnienie efektywne (N).<br><br> Relacja pomiędzy t% a u% jest więc prawdopodobnie wyraźnie różna dla poślizgu bez odspojeń i z odspojeniami (rys. 7.13a). W przypadku odspojeń jednej wartości t% odpowiadają dwie wartości prędkości poślizgu: jedna dla małych prędkości, druga dla dużych. Ta druga jest rezultatem wpływu ciśnienia wód w odspojeniach.<br> Ostatnio L
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego