Typ tekstu: Książka
Tytuł: Sporne sprawy polskiej literatury współczesnej
Rok: 1998
cielesna, oddychająca, męcząca się, krucha, śmiertelna, obdarzona jednak mocą języka, poezji. Należałoby raczej powiedzieć, że ową moc stanowi budowa zdań. Bo podstawą świata poezji Barańczaka jest zdanie.
Kim w tym świecie wydaje się poeta? Być może to ten, kto coraz więcej, jak Barańczak, stawia pytań. Pytania tego poety to pytania egzystencjalne: o czucie ciała i jego granice, o czucie bólu i granice bólu, o istnienie tu i teraz, granice istnienia.
A może granic nie ma? W poezji Barańczaka pojawiają się pytania metafizyczne, pojawia się też Druga (czy nieobecna?) Osoba Dialogu. Oto zakończenie wiersza Widokówka z tego świata:

W młodości poeta więcej
cielesna, oddychająca, męcząca się, krucha, śmiertelna, obdarzona jednak mocą języka, poezji. Należałoby raczej powiedzieć, że ową moc stanowi budowa zdań. Bo podstawą świata poezji Barańczaka jest zdanie.<br> Kim w tym świecie wydaje się poeta? Być może to ten, kto coraz więcej, jak Barańczak, stawia pytań. Pytania tego poety to pytania egzystencjalne: o czucie ciała i jego granice, o czucie bólu i granice bólu, o istnienie tu i teraz, granice istnienia.<br> A może granic nie ma? W poezji Barańczaka pojawiają się pytania metafizyczne, pojawia się też Druga (czy nieobecna?) Osoba Dialogu. Oto zakończenie wiersza Widokówka z tego świata: <br>&lt;gap&gt;<br> W młodości poeta więcej
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego