Typ tekstu: Książka
Autor: Grzesiuk Lidia,
Tryjarska Barbara
Tytuł: Jak pomagać sobie
Rok: 1995
może usłyszeć: "Przecież ty nie boisz się tego pieska". Oczywiście nie jest pożądane, aby w opisanej sytuacji ojciec na skutek empatii popadał w lęk. Ale zdolność do empatii może mu podsunąć słowa, z których będzie wynikało, że wyczuwa strach syna, ale wie także, iż potrafi zapewnić mu bezpieczeństwo.
Innymi słowy: empatia rodziców może sprzyjać rozwojowi dziecka. Jednak ważne jest również, aby rodzice wczuwając się w przeżycia dziecka, nie poddawali się im. Mogą bowiem sięgnąć do własnych zasobów, doświadczeń, które pomogą im opanować ten stan.
W doświadczaniu empatii wyróżnia się kilka etapów.
1) pojawienie się w nas cielesnych objawów stanu emocjonalnego (np
może usłyszeć: "Przecież ty nie boisz się tego pieska". Oczywiście nie jest pożądane, aby w opisanej sytuacji ojciec na skutek empatii popadał w lęk. Ale zdolność do empatii może mu podsunąć słowa, z których będzie wynikało, że wyczuwa strach syna, ale wie także, iż potrafi zapewnić mu bezpieczeństwo.<br>Innymi słowy: empatia rodziców może sprzyjać rozwojowi dziecka. Jednak ważne jest również, aby rodzice wczuwając się w przeżycia dziecka, nie poddawali się im. Mogą bowiem sięgnąć do własnych zasobów, doświadczeń, które pomogą im opanować ten stan.<br>W doświadczaniu empatii wyróżnia się kilka etapów.<br>1) pojawienie się w nas cielesnych objawów stanu emocjonalnego (np
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego