Typ tekstu: Książka
Autor: Kusch Włodzimierz
Tytuł: Co o promieniowaniu wiedzieć powinniśmy
Rok: 1998
przez preparaty promieniotwórcze, wykreślając zależność pomiędzy liczbą zarejestrowanych cząstek w jednostce czasu a odległością między detektorem a źródłem promieniotwórczym. Mierzono więc zasięgi cząstek alfa w powietrzu. Zespół punktów pomiarowych pozwalał wykreślić krzywą, jak to ilustruje rysunek 16, z której wyznaczono zasięg R, a na tej podstawie można było następnie określić energię cząstki. I tak na przykład ustalono, że cząstki alfa toru (232Th) mają zasięg w powietrzu 2,8 cm, radu (226Ra) - 3,3 cm, radu C' (214Po) - 6,9 cm, toru C' (212Po) - 8,6 cm.
Opis tej metody dzisiaj, gdy przy użyciu liczników półprzewodnikowych potrafimy mierzyć energie cząstek alfa z
przez preparaty promieniotwórcze, wykreślając zależność pomiędzy liczbą zarejestrowanych cząstek w jednostce czasu a odległością między detektorem a źródłem promieniotwórczym. Mierzono więc zasięgi cząstek alfa w powietrzu. Zespół punktów pomiarowych pozwalał wykreślić krzywą, jak to ilustruje rysunek 16, z której wyznaczono zasięg R, a na tej podstawie można było następnie określić energię cząstki. I tak na przykład ustalono, że cząstki alfa toru (232Th) mają zasięg w powietrzu 2,8 cm, radu (226Ra) - 3,3 cm, radu C' (214Po) - 6,9 cm, toru C' (212Po) - 8,6 cm.<br>Opis tej metody dzisiaj, gdy przy użyciu liczników półprzewodnikowych potrafimy mierzyć energie cząstek alfa z
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego

Młodzieżowe Słowo Roku 2023

Zapraszamy do udziału w zabawie!

Wybierz słowo
Ile masz lat?
Honorowy Mecenas Plebiscytu

Pobierz e-book "Chwytaj mem" Bartka Chacińskiego!

Honorowy Mecenas Plebiscytu
Zagłosuj
Administratorem danych osobowych uczestników plebiscytu jest Wydawnictwo Naukowe PWN S.A. Więcej informacji na temat przetwarzania danych osobowych, w tym o przysługujących prawach, dostępne jest w Regulaminie. W przypadku wyrażenia zgód marketingowych współadministratorami danych są Wydawnictwo Naukowe PWN S.A. oraz ePWN Sp. z o.o., na zasadach określonych w Polityce Prywatności.

WEŹ UDZIAŁ W AKCJI "MŁODZIEŻOWE SŁOWO ROKU 2023"!