Typ tekstu: Prasa
Tytuł: Almanach Humanistyczny "Bez wiedzy i zgody..."
Nr: 5
Miejsce wydania: Warszawa
Rok: 1986
BCh: Mnie oczywiście przekonuje moje wyjaśnienie. A wydaje mi się też, że można się nim posłużyć do zrozumienia pewnej linii rozwojowej w pisarstwie filozoficznym Kołakowskiego.
Przedtem ważne zastrzeżenie. Przedstawię schemat ewolucji poglądów Kołakowskiego. Ale tu też - podobnie jak poprzednio - mam na uwadze swego rodzaju racjonalną rekonstrukcję postawy czy potrzeby, która filozofowanie Kołakowskiego uruchamia.
Pierwsza faza to marksizm, przeżywany i uprawiany jako najogólniejsza i ostateczna forma wszystkiego. Tu potrzeba Absolutu dochodzi do głosu, moim zdaniem, w niezmąconej postaci.
Ale oto okazuje się - druga faza - że marksizm bynajmniej nie prowadzi do Absolutu. Prowadzi do relatywizmu, historyzmu, instrumentalizmu, sceptycyzmu. Filozof w tej fazie czyni
BCh&lt;/hi&gt;: &lt;who5&gt;Mnie oczywiście przekonuje moje wyjaśnienie. A wydaje mi się też, że można się nim posłużyć do zrozumienia pewnej linii rozwojowej w pisarstwie filozoficznym Kołakowskiego.<br> Przedtem ważne zastrzeżenie. Przedstawię schemat ewolucji poglądów Kołakowskiego. Ale tu też - podobnie jak poprzednio - mam na uwadze swego rodzaju racjonalną rekonstrukcję postawy czy potrzeby, która filozofowanie Kołakowskiego uruchamia.<br> Pierwsza faza to marksizm, przeżywany i uprawiany jako najogólniejsza i ostateczna forma wszystkiego. Tu &lt;hi&gt;potrzeba Absolutu&lt;/hi&gt; dochodzi do głosu, moim zdaniem, w niezmąconej postaci.<br> Ale oto okazuje się - druga faza - że marksizm bynajmniej nie prowadzi do Absolutu. Prowadzi do relatywizmu, historyzmu, instrumentalizmu, sceptycyzmu. Filozof w tej fazie czyni
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego