Typ tekstu: Książka
Autor: Janusz Tazbir
Tytuł: Silva rerum historicarum
Rok: 2002
parlamentu, rozbitego na kilkanście frakcji, toczyły się ostre spory polityczne, dotyczące w znacznym stopniu rozrachunków z przeszłością oraz pilnej potrzeby deturkizacji. Zwolennikom zasady całkowitego przebaczenia przeciwstawiali się "wielbiciele zielonego sznura", jak ich złośliwie nazywano (przypomnijmy, że taki właśnie sznur przysyłał sułtan osobom skazanym na śmierć).
Debata dotyczyła jednak wyłącznie wyższych funkcjonariuszy Księstwa Polskiego; nie objęła natomiast agentów tureckiej służby bezpieczeństwa, gdyż okupanci, opuszczając Warszawę, zabrali ze sobą wszystkie archiwa do Stambułu.
Tyle podręcznik historii z roku 1892. Z innych natomiast źródeł wiadomo, że już w następnym roku został on poddany gruntownej krytyce. Ogólnokrajowa narada historyków, obradująca pod laską Ministra Edukacji Narodowej
parlamentu, rozbitego na kilkanście frakcji, toczyły się ostre spory polityczne, dotyczące w znacznym stopniu rozrachunków z przeszłością oraz pilnej potrzeby deturkizacji. Zwolennikom zasady całkowitego przebaczenia przeciwstawiali się "wielbiciele zielonego sznura", jak ich złośliwie nazywano (przypomnijmy, że taki właśnie sznur przysyłał sułtan osobom skazanym na śmierć).<br>Debata dotyczyła jednak wyłącznie wyższych funkcjonariuszy Księstwa Polskiego; nie objęła natomiast agentów tureckiej służby bezpieczeństwa, gdyż okupanci, opuszczając Warszawę, zabrali ze sobą wszystkie archiwa do Stambułu.<br>&lt;page nr=117&gt; Tyle podręcznik historii z roku 1892. Z innych natomiast źródeł wiadomo, że już w następnym roku został on poddany gruntownej krytyce. Ogólnokrajowa narada historyków, obradująca pod laską Ministra Edukacji Narodowej
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego

Młodzieżowe Słowo Roku 2021!

Zapraszamy do udziału w plebiscycie na Młodzieżowe Słowo Roku 2021!

Pobierz e-book i bądź na bieżąco!

Zakamarki młodej polszczyzny.

Nie przegap swoich promocji i zniżek!
Administratorem danych osobowych jest Wydawnictwo Naukowe PWN S.A. z siedzibą w Warszawie (02-460), ul. G. Daimlera 2. Dane mogą być udostępniane na rzecz PZWL Wydawnictwo Lekarskie Sp. z o. o. oraz ePWN sp. z o.o. w celu ułatwienia Użytkownikowi założenia konta w serwisie tych spółek. Więcej informacji o zasadach przetwarzania danych, w tym przysługujących prawach, znajdziesz w Polityce Prywatności.
Wyślij

WEŹ UDZIAŁ W AKCJI "MŁODZIEŻOWE SŁOWO ROKU 2021"!