Typ tekstu: Książka
Autor: Seneta Włodzimierz,
Dolatowski Jakub
Tytuł: Dendrologia
Rok wydania: 1997
Rok powstania: 1955
cm dł.), o tarczkach płaskich lub lekko wypukłych, zaklęśniętych pośrodku, zwykle po 2(1­3), przez szereg lat pozostają zamknięte na gałęziach.
Wyst. - Ameryka Pn., głównie Kanada - rozległy zasięg obejmujący daleką północ; liczne formy introgresywne z P. contorta.
Dekor. - drzewo o często mizernym, zabiedzonym wyglądzie z charakterystycznymi, sczerniałymi szyszkami wzdłuż gałęzi; mała wartość dekoracyjna. Wym. i zast. - minimalne wymagania glebowe - pionierskie drzewo na najgorsze gleby, krótkowieczne, do stosowania jako przedplon. Dawniej bardzo propagowana, okazała się bezwartościowa w leśnictwie; obecnie nie jest już sadzona. URS.
Sosny 3-igielne
Pinus rigida Mill. - sosna smołowa. Zwykle niewielkie drzewo do około 20 m. wys. (maks
cm dł.), o tarczkach płaskich lub lekko wypukłych, zaklęśniętych pośrodku, zwykle po 2(1­3), przez szereg lat pozostają zamknięte na gałęziach.<br>Wyst. - Ameryka Pn., głównie Kanada - rozległy zasięg obejmujący daleką północ; liczne formy introgresywne z &lt;foreign lang="lat"&gt;P. contorta.&lt;/&gt;<br>Dekor. - drzewo o często mizernym, zabiedzonym wyglądzie z charakterystycznymi, sczerniałymi szyszkami wzdłuż gałęzi; mała wartość dekoracyjna. Wym. i zast. - minimalne wymagania glebowe - pionierskie drzewo na najgorsze gleby, krótkowieczne, do stosowania jako przedplon. Dawniej bardzo propagowana, okazała się bezwartościowa w leśnictwie; obecnie nie jest już sadzona. URS.<br>Sosny 3-igielne<br>&lt;tit1&gt;Pinus rigida Mill.&lt;/&gt; - sosna smołowa. Zwykle niewielkie drzewo do około 20 m. wys. (maks
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego