Typ tekstu: Książka
Autor: Dzik Jerzy
Tytuł: Dzieje życia na ziemi
Rok wydania: 2003
Rok powstania: 1993
z już przedstawianego powodu. Rozdzielenie funkcji płetw okazało się zbyteczne, piersiowe powróciły więc do swojej pierwotnej sterującej funkcji, a brzuszne zanikły w swoim nowym położeniu (ryc. 10.5C, D).
Zgoła przeciwstawną tendencję ewolucyjną realizują wywodzące się z okoniowatych cierniki (Gasterosteus) i koralowe balisty. Typowe okoniowate mają wyodrębnioną z reszty płetwy grzbietowej jej kolczastą część. U tych zaś wyspecjalizowanych ryb wykształciły się na jej podstawie rozmaite układy obronnych pojedynczych kolców.
Graptolity to wymarła grupa półstrunowców pióroskrzelnych. Dziś pióroskrzelne (Pterobranchia) reprezentowane są niemal wyłącznie przez organizmy kolonijne. Najbliższa graptolitom jest Rhabdopleura.
Podobieństwo wyraża się przede wszystkim w sposobie budowania szkieletu kolonii. Pióroskrzelne konstruują
z już przedstawianego powodu. Rozdzielenie funkcji płetw okazało się zbyteczne, piersiowe powróciły więc do swojej pierwotnej sterującej funkcji, a brzuszne zanikły w swoim nowym położeniu (ryc. 10.5C, D).<br>Zgoła przeciwstawną tendencję ewolucyjną realizują wywodzące się z okoniowatych cierniki (Gasterosteus) i koralowe balisty. Typowe okoniowate mają wyodrębnioną z reszty płetwy grzbietowej jej kolczastą część. U tych zaś wyspecjalizowanych ryb wykształciły się na jej podstawie rozmaite układy obronnych pojedynczych kolców. &lt;gap reason="sampling"&gt;<br>Graptolity to wymarła grupa półstrunowców pióroskrzelnych. Dziś pióroskrzelne (Pterobranchia) reprezentowane są niemal wyłącznie przez organizmy kolonijne. Najbliższa graptolitom jest Rhabdopleura.<br>Podobieństwo wyraża się przede wszystkim w sposobie budowania szkieletu kolonii. Pióroskrzelne konstruują
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego