Typ tekstu: Książka
Autor: Kusch Włodzimierz
Tytuł: Co o promieniowaniu wiedzieć powinniśmy
Rok: 1998
XX wieku. Ludwig de Broglie sformułował śmiałą hipotezę, że jest to cecha powszechna w mikroświecie: cząstce poruszającej się z pędem p możemy przypisać falę o długości ? = h/p, gdzie h jest stałą Plancka. Zależność ta uzupełnia przedstawioną w poprzednim rozdziale prezentację monochromatycznego promieniowania o długości fali ? jako fotonu o energii h . ?.
Trzy lata po ogłoszeniu pracy de Broglie'a znalazła ona potwierdzenie w eksperymencie wykonanym przez L. Germera i C. Davissona, którzy odbijając wiązki elektronów od kryształu niklu oraz przepuszczając je przez folię srebra otrzymali zjawisko dyfrakcji, charakterystyczne dla ruchu falowego.
Dzisiaj, gdy omawiamy te rezultaty jako rozdział historii nauki, jako ogniwo
XX wieku. Ludwig de Broglie sformułował śmiałą hipotezę, że jest to cecha powszechna w mikroświecie: cząstce poruszającej się z pędem p możemy przypisać falę o długości ? = h/p, gdzie h jest stałą Plancka. Zależność ta uzupełnia przedstawioną w poprzednim rozdziale prezentację monochromatycznego promieniowania o długości fali ? jako fotonu o energii h . ?.<br>Trzy lata po ogłoszeniu pracy de Broglie'a znalazła ona potwierdzenie w eksperymencie wykonanym przez L. Germera i C. Davissona, którzy odbijając wiązki elektronów od kryształu niklu oraz przepuszczając je przez folię srebra otrzymali zjawisko dyfrakcji, charakterystyczne dla ruchu falowego.<br>Dzisiaj, gdy omawiamy te rezultaty jako rozdział historii nauki, jako ogniwo
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego