Typ tekstu: Prasa
Tytuł: Polityka
Nr: 39
Miejsce wydania: Warszawa
Rok: 2000
się łączyć z innymi substancjami, więc chemicy nie ustają w wysiłkach, by je do tego zmusić. Jeszcze w latach 60. otrzymano związki zawierające ksenon, krypton i radon, teraz zaś doniesiono, że argon - najbardziej rozpowszechniony gaz szlachetny - może trwale połączyć się z fluorem i wodorem. Już tylko dwa pierwiastki - neon i hel - potrafią zachować splendid isolation.

STANISŁAW MRÓWCZYŃSKI

Chemicy przez wieki zastanawiali się, dlaczego jedne substancje łatwo wiążą się z drugimi, podczas gdy inne nie chcą wchodzić w żadne reakcje. Miedź i żelazo bardzo łatwo się utleniają, natomiast złoto wprost przeciwnie.

Wyobrażano sobie naiwnie, że niektóre atomy pokryte są haczykami czy klamerkami
się łączyć z innymi substancjami, więc chemicy nie ustają w wysiłkach, by je do tego zmusić. Jeszcze w latach 60. otrzymano związki zawierające ksenon, krypton i radon, teraz zaś doniesiono, że argon - najbardziej rozpowszechniony gaz szlachetny - może trwale połączyć się z fluorem i wodorem. Już tylko dwa pierwiastki - neon i hel - potrafią zachować splendid isolation. &lt;/&gt;<br><br>&lt;au&gt;STANISŁAW MRÓWCZYŃSKI&lt;/&gt;<br><br>Chemicy przez wieki zastanawiali się, dlaczego jedne substancje łatwo wiążą się z drugimi, podczas gdy inne nie chcą wchodzić w żadne reakcje. Miedź i żelazo bardzo łatwo się utleniają, natomiast złoto wprost przeciwnie.<br><br>Wyobrażano sobie naiwnie, że niektóre atomy pokryte są haczykami czy klamerkami
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego