Typ tekstu: Książka
Autor: Włodzimierz Kwaśniewicz
Tytuł: Dzieje szabli w Polsce
Rok: 1999
Wschodu - w tym i na szablę? Przecież o pewnych wpływach Wschodu na średniowieczną i renesansową broń sieczną możemy mówić z absolutną pewnością. Doskonale widać to na przykładzie niektórych form renesansowej broni włoskiej (np. coltellaccio), co jest zrozumiałe ze względu na kontakty ówczesnych Włoch z krajami Lewantu. Ale były to raczej hybrydy, a nie konkretnie szable jako broń o określonej konstrukcji rękojeści, symetrycznie do głowni ustawionym trzpieniu i krzywej jednosiecznej głowni.
Jeśli chodzi o Polskę, to brak powszechnej obecności tej broni przed XVI w. był efektem określonych uwarunkowań polityczno-kulturowych.
Pierwszym, mającym wpływ na powszechne - z czasem - zastosowanie szabli, było zagrożenie naszych
Wschodu - w tym i na szablę? Przecież o pewnych wpływach Wschodu na średniowieczną i renesansową broń sieczną możemy mówić z absolutną pewnością. Doskonale widać to na przykładzie niektórych form renesansowej broni włoskiej (np. coltellaccio), co jest zrozumiałe ze względu na kontakty ówczesnych Włoch z krajami Lewantu. Ale były to raczej hybrydy, a nie konkretnie szable jako broń o określonej konstrukcji rękojeści, symetrycznie do głowni ustawionym trzpieniu i krzywej jednosiecznej głowni.<br>Jeśli chodzi o Polskę, to brak powszechnej obecności tej broni przed XVI w. był efektem określonych uwarunkowań polityczno-kulturowych.<br>Pierwszym, mającym wpływ na powszechne - z czasem - zastosowanie szabli, było zagrożenie naszych
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego