Typ tekstu: Książka
Autor: Teplicki Zbigniew
Tytuł: Wielcy Indianie Ameryki Północnej
Rok: 1994
zaryzykować twierdzenie, że gdyby nie wojna króla Filipa, zaprowadzanie cywilizacji białego człowieka w Nowej Anglii uległoby znacznemu opóźnieniu.
A Indianie - co się stało z nimi po klęsce? Większość sprzedano jako niewolników po trzydzieści szylingów za głowę. Plemiona zostały rozpędzone, pozbawione ziemi, skazane na wegetację. Alkoholizm i choroby dopełniły dzieła. Problem indiański w Nowej Anglii przestał istnieć. Los ten spotkał nie tylko plemiona otwarcie wrogie białym, aktywnie uczestniczące w wojnie. Tak samo potraktowano niedawnych sojuszników, jak również tych, którzy zdradą chcieli zaskarbić sobie względy zwycięzców. Tak wygasły marzenia o wolności Indian w tej części Ameryki Północnej.

Rozdział III
Mohikanie i najsłynniejsi ich
zaryzykować twierdzenie, że gdyby nie wojna króla Filipa, zaprowadzanie cywilizacji białego człowieka w Nowej Anglii uległoby znacznemu opóźnieniu.<br>A Indianie - co się stało z nimi po klęsce? Większość sprzedano jako niewolników po trzydzieści szylingów za głowę. Plemiona zostały rozpędzone, pozbawione ziemi, skazane na wegetację. Alkoholizm i choroby dopełniły dzieła. Problem indiański w Nowej Anglii przestał istnieć. Los ten spotkał nie tylko plemiona otwarcie wrogie białym, aktywnie uczestniczące w wojnie. Tak samo potraktowano niedawnych sojuszników, jak również tych, którzy zdradą chcieli zaskarbić sobie względy zwycięzców. Tak wygasły marzenia o wolności Indian w tej części Ameryki Północnej.<br><br>Rozdział III<br>Mohikanie i najsłynniejsi ich
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego