Typ tekstu: Książka
Autor: Hamrol Adam, Mantura Władysław
Tytuł: Zarządzanie jakością. Teoria i praktyka
Rok wydania: 2002
Rok powstania: 1998
każdej organizacji może być traktowana jako obiekt normalizacji, chociaż w tradycji normalizacji dominują produkty i procesy wytwarzania, konwencje techniczne, metody badań, procedury odbiorcze oraz procedury znakowania. Szczególnymi przejawami normalizacji w technice są typizacja i unifikacja wyrobów oraz procesów technologicznych.
Zasygnalizowane przesłanki wskazują, że do ogólnej interpretacji normalizacji adekwatne jest ujęcie jakościowe, najpełniej wyrażające sens i zakres tej działalności. Odpowiadające temu ujęciu propozycje określeń trzech podstawowych terminów z tego zakresu, przedstawiają się tak:
Określenie 3.3. Normalizacją nazywa się opracowywanie i stosowanie norm.
Określenie 3.4. Obiektem normalizacji nazywa się dowolny przedmiot, którego jakość jest postulowana i celowo ograniczana.
Określenie 3.5
każdej organizacji może być traktowana jako obiekt normalizacji, chociaż w tradycji normalizacji dominują produkty i procesy wytwarzania, konwencje techniczne, metody badań, procedury odbiorcze oraz procedury znakowania. Szczególnymi przejawami normalizacji w technice są typizacja i unifikacja wyrobów oraz procesów technologicznych.<br>Zasygnalizowane przesłanki wskazują, że do ogólnej interpretacji normalizacji adekwatne jest ujęcie jakościowe, najpełniej wyrażające sens i zakres tej działalności. Odpowiadające temu ujęciu propozycje określeń trzech podstawowych terminów z tego zakresu, przedstawiają się tak:<br>Określenie 3.3. Normalizacją nazywa się opracowywanie i stosowanie norm.<br>Określenie 3.4. Obiektem normalizacji nazywa się dowolny przedmiot, którego jakość jest postulowana i celowo ograniczana.<br>Określenie 3.5
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego