Typ tekstu: Prasa
Autor: Łotysz Stanisław
Tytuł: Brukowiec Ochlański
Miejsce wydania: Ochla
Rok: 2003
czy aby jeszcze rosną...

Obok wieży w 1926 roku Ochlapusy wybudowały dom parafialny z mieszkaniem dla pastora, a na pobliskim cmentarzu, czynnym jeszcze w 1885 roku, powstała tzw. kaplica zimowa.
Mając dość ciasnoty, miejscowe zdecydowały się na budowę nowego kościoła, zebrały nawet pieniądze, a tu niestety trach! W wyniku porozumień jałtańskich teren ten przypadł był Polakom. Niemcy wyjechali z planami nowego kościoła. No i pewnie z zebranym szmalem.
Ostała się tylko wieża. Chlip, chlip...

Dzieje wsi ogólnikowo i tendencyjnie
Pierwsza znana wzmianka o naszej wsi pochodzi z 1305 roku. Zważywszy na to jak mówi się i pisze o Ochli teraz, zapewne
czy aby jeszcze rosną...<br><br>Obok wieży w 1926 roku &lt;orig&gt;Ochlapusy&lt;/&gt; wybudowały dom parafialny z mieszkaniem dla pastora, a na pobliskim cmentarzu, czynnym jeszcze w 1885 roku, powstała tzw. kaplica zimowa.<br>Mając dość ciasnoty, miejscowe zdecydowały się na budowę nowego kościoła, zebrały nawet pieniądze, a tu niestety trach! W wyniku porozumień jałtańskich teren ten przypadł był Polakom. Niemcy wyjechali z planami nowego kościoła. No i pewnie z zebranym &lt;orig&gt;szmalem&lt;/&gt;.<br>Ostała się tylko wieża. Chlip, chlip...&lt;/&gt;<br><br>&lt;div type="art" sex="m"&gt;&lt;tit&gt;Dzieje wsi ogólnikowo i tendencyjnie&lt;/&gt;<br>Pierwsza znana wzmianka o naszej wsi pochodzi z 1305 roku. Zważywszy na to jak mówi się i pisze o Ochli teraz, zapewne
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego