Typ tekstu: Prasa
Tytuł: Z pola walki
Nr: 1
Miejsce wydania: Warszawa
Rok: 1964
Witold Wolski, Stanisław Arczyński, Władysław Malangiewicz, Walenty Michalak, Jan Stanisława Jankowski, prawdopodobnie Marian Rapacki, a także Adam Radlicki i Antoni Kaczorowski.
Wrześniowy Zjazd NZR i jego uchwały wywołały stosunkowo szeroki oddźwięk opinii publicznej. Podkreślano zgodnie, że zerwanie z ND odbyło się w związku z niechęcią robotników enzeterowców do jej polityki jawnie ugodowej i procarskiej. Jest rzeczą zastanawiającą, że otrzeźwienie enzeterowskich mas robotniczych po doświadczeniach rewolucji 1905-1907 r., gdy antyrobotnicza polityka ND ujawniła się z całą jaskrawością, nie płynęło z pobudek klasowych, że jak słusznie współcześnie podkreślano, "rozłam wywołały nie różnice na tle społecznym, ale właśnie dotknięte przekonania narodowe".
Nie antysocjalistyczna
Witold Wolski, Stanisław Arczyński, Władysław Malangiewicz, Walenty Michalak, Jan Stanisława Jankowski, prawdopodobnie Marian Rapacki, a także Adam Radlicki i Antoni Kaczorowski.<br>Wrześniowy Zjazd NZR i jego uchwały wywołały stosunkowo szeroki oddźwięk opinii publicznej. Podkreślano zgodnie, że zerwanie z ND odbyło się w związku z niechęcią robotników enzeterowców do jej polityki jawnie ugodowej i procarskiej. Jest rzeczą zastanawiającą, że otrzeźwienie enzeterowskich mas robotniczych po doświadczeniach rewolucji 1905-1907 r., gdy antyrobotnicza polityka ND ujawniła się z całą jaskrawością, nie płynęło z pobudek klasowych, że jak słusznie współcześnie podkreślano, "rozłam wywołały nie różnice na tle społecznym, ale właśnie dotknięte przekonania narodowe".<br>Nie antysocjalistyczna
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego