Typ tekstu: Książka
Autor: Włodzimierz Kwaśniewicz
Tytuł: Dzieje szabli w Polsce
Rok: 1999
z blachy w środku wielkości dłoni". Mimo to jednak trzeba za Czesławem Jarnuszkiewiczem przyznać, iż: "Typy szabel z Ťfurdymentemť lub tylko z obłękami przy jelcu były wyłącznie polskimi próbami rozwiązania problemu ochrony rękojeści szabli husarskiej, i być może ostatnimi".
Do drugiego wariantu zaliczam szable o rękojeści z obłękami bocznymi przy jelcu, który występuje w czwartej ćwierci XVIII w. Charakteryzuje się on dwoma obłękami różnej wielkości i o różnej powierzchni, co jest efektem wykonywania ich z jednego płatu stalowej blachy i co daje formę podwójnego obłęku bocznego (mogły też być wykonane z dwóch grubych prętów łukowato ukształtowanych).
Głownie XVIII-wiecznych szabel husarskich
z blachy w środku wielkości dłoni". Mimo to jednak trzeba za Czesławem Jarnuszkiewiczem przyznać, iż: "Typy szabel z Ťfurdymentemť lub tylko z obłękami przy jelcu były wyłącznie polskimi próbami rozwiązania problemu ochrony rękojeści szabli husarskiej, i być może ostatnimi".<br>Do drugiego wariantu zaliczam szable o rękojeści z obłękami bocznymi przy jelcu, który występuje w czwartej ćwierci XVIII w. Charakteryzuje się on dwoma obłękami różnej wielkości i o różnej powierzchni, co jest efektem wykonywania ich z jednego płatu stalowej blachy i co daje formę podwójnego obłęku bocznego (mogły też być wykonane z dwóch grubych prętów łukowato ukształtowanych).<br>Głownie XVIII-wiecznych szabel husarskich
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego