Typ tekstu: Prasa
Tytuł: Głos Wielkopolski
Nr: 2/01
Miejsce wydania: Poznań
Rok: 1999
urząd konsulowie. Chrześcijaństwo datę tę przejęło, zmieniając jedynie w VI wieku, moment początku rachuby lat, z daty założenia Rzymu (753 r. p.n.e.) na domniemany rok narodzin Chrystusa.

Dwa tygodnie później, niż Kościół katolicki, obchodzą Nowy Rok wyznawcy prawosławia. Wynika to z różnicy w długości lat, występującej pomiędzy kalendarzem juliańskim (obowiązującym w Kościele prawosławnym) a gregoriańskim (przyjętym przez katolików, a z opóźnieniem także przez protestantów). W 1923 roku prawosławie dokonało wprawdzie reformy kalendarza (ma teraz bardziej precyzyjny niż gregoriański), ale dat początku roku i świąt nie zmieniło.

Żydzi nowy rok, 5760, zaczęli już w końcu września. W ich kalendarzu występują
urząd konsulowie. Chrześcijaństwo datę tę przejęło, zmieniając jedynie w VI wieku, moment początku rachuby lat, z daty założenia Rzymu (753 r. p.n.e.) na domniemany rok narodzin Chrystusa.<br><br>Dwa tygodnie później, niż Kościół katolicki, obchodzą Nowy Rok wyznawcy prawosławia. Wynika to z różnicy w długości lat, występującej pomiędzy kalendarzem juliańskim (obowiązującym w Kościele prawosławnym) a gregoriańskim (przyjętym przez katolików, a z opóźnieniem także przez protestantów). W 1923 roku prawosławie dokonało wprawdzie reformy kalendarza (ma teraz bardziej precyzyjny niż gregoriański), ale dat początku roku i świąt nie zmieniło.<br><br>Żydzi nowy rok, 5760, zaczęli już w końcu września. W ich kalendarzu występują
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego