Typ tekstu: Strona internetowa
Autor: Grzegorz Petka
Tytuł: strona o kolejach
Rok wydania: 2004
Rok powstania: 2005
pary przez suwak, rozprężająca się para przesuwa tłok w prawo do skrajnego położenia i następuje kolejne powtórzenie cyklu roboczego.
Ruch posuwisty tłoka przenoszony jest przez trzon tłokowy 21 na połączony z nim na stałe krzyżulec 22. Krzyżulec połączony jest przegubowo z korbowodem 23 obejmującym z drugiego końca czop korbowy zestawu kołowego napędnego - nazywanego zestawem silnikowym. W ten sposób ruch posuwisty tłoka i krzyżulca powoduje ruch obrotowy zestawu silnikowego. Z zestawem silnikowym połączone są na stałe za pomocą wiązarów 24 wszystkie pozostałe zestawy kołowe napędne. Tarcie obracających się na szynach kół powoduje powstanie siły pociągowej, dzięki której rozpoczyna się jazda parowozu.
Rysunek
pary przez suwak, rozprężająca się para przesuwa tłok w prawo do skrajnego położenia i następuje kolejne powtórzenie cyklu roboczego.<br>Ruch posuwisty tłoka przenoszony jest przez trzon tłokowy 21 na połączony z nim na stałe krzyżulec 22. Krzyżulec połączony jest przegubowo z korbowodem 23 obejmującym z drugiego końca czop korbowy zestawu kołowego napędnego - nazywanego zestawem silnikowym. W ten sposób ruch posuwisty tłoka i krzyżulca powoduje ruch obrotowy zestawu silnikowego. Z zestawem silnikowym połączone są na stałe za pomocą wiązarów 24 wszystkie pozostałe zestawy kołowe napędne. Tarcie obracających się na szynach kół powoduje powstanie siły pociągowej, dzięki której rozpoczyna się jazda parowozu.<br>Rysunek
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego