Typ tekstu: Książka
Autor: Kusch Włodzimierz
Tytuł: Co o promieniowaniu wiedzieć powinniśmy
Rok: 1998
Hess mógł więc stwierdzić, że fenomen rozładowania przyrządu jest wywołany przez promieniowanie pochodzenia poza ziemskiego, które nazwano promieniowaniem kosmicznym.
Kilka grup fizyków rozpoczęło systematyczne badania. Na przełomie lat dwudziestych i trzydziestych rozwój badań jądrowych i atomowych stymulował doskonalenie narzędzi używanych w laboratoriach. Skonstruowana została przez C.T.R. Wilsona tzw. "komora mgieł" pozwalająca śledzić tory cząstek naładowanych, pochodzących z promieni kosmicznych lub przez nie wytworzonych, podobnie jak obserwujemy ślad samolotu pozostawiającego wysoko w górze smugę skroplonej pary wodnej. Wyprodukowano również pierwsze liczniki Geigera-Müllera (GM), umożliwiające liczenie cząstek naładowanych.
Nowe narzędzia znalazły natychmiast zastosowanie w badaniach D. Skobielcyn, fizyk radziecki, był
Hess mógł więc stwierdzić, że fenomen rozładowania przyrządu jest wywołany przez promieniowanie pochodzenia poza ziemskiego, które nazwano promieniowaniem kosmicznym.<br>Kilka grup fizyków rozpoczęło systematyczne badania. Na przełomie lat dwudziestych i trzydziestych rozwój badań jądrowych i atomowych stymulował doskonalenie narzędzi używanych w laboratoriach. Skonstruowana została przez C.T.R. Wilsona tzw. "komora mgieł" pozwalająca śledzić tory cząstek naładowanych, pochodzących z promieni kosmicznych lub przez nie wytworzonych, podobnie jak obserwujemy ślad samolotu pozostawiającego wysoko w górze smugę skroplonej pary wodnej. Wyprodukowano również pierwsze liczniki Geigera-Müllera (GM), umożliwiające liczenie cząstek naładowanych.<br>Nowe narzędzia znalazły natychmiast zastosowanie w badaniach D. Skobielcyn, fizyk radziecki, był
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego