Typ tekstu: Książka
Autor: Milewski Roman
Tytuł: Podstawy ekonomii
Rok: 2000
dobra, lecz również na zmianę cen dóbr substytucyjnych lub komplementarnych. Dobra substytucyjne to dobra, które mogą się zastępować w zaspokajaniu określonej potrzeby (np. masło i margaryna), natomiast dobra komplementartne uzupełniają się w zaspokajaniu określonej potrzeby (np. samochód i benzyna). Reakcję popytu na dobro X na zmianę ceny dobra substytucyjnego lub komplementarnego (dobra Y) nazywamy mieszaną cenową elastycznością popytu. Jej miarą jest współczynnik mieszanej cenowej elastyczności popytu:



Znak ujemny tego współczynnika informuje nas, że dobra X i Y są wobec siebie komplementarne; znak dodatni świadczy o substytucyjności tych dóbr.

5.3. Dochodowa elastyczność popytu

Następnym czynnikiem współokreślającym popyt na dane dobro jest
dobra, lecz również na zmianę cen dóbr substytucyjnych lub komplementarnych. Dobra substytucyjne to dobra, które mogą się zastępować w zaspokajaniu określonej potrzeby (np. masło i margaryna), natomiast dobra komplementartne uzupełniają się w zaspokajaniu określonej potrzeby (np. samochód i benzyna). Reakcję popytu na dobro X na zmianę ceny dobra substytucyjnego lub komplementarnego (dobra Y) nazywamy mieszaną cenową elastycznością popytu. Jej miarą jest współczynnik mieszanej cenowej elastyczności popytu: <br><br>&lt;gap&gt;<br><br>Znak ujemny tego współczynnika informuje nas, że dobra X i Y są wobec siebie komplementarne; znak dodatni świadczy o substytucyjności tych dóbr.<br><br>&lt;tit&gt;5.3. Dochodowa elastyczność popytu&lt;/&gt;<br><br>Następnym czynnikiem współokreślającym popyt na dane dobro jest
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego