Typ tekstu: Książka
Autor: Ziembiński Zygmunt
Tytuł: Logika praktyczna
Rok wydania: 1995
Rok powstania: 1956
hipoteza jest fałszywa, widocznie trzeba postawić inną hipotezę, że (wobec nasycenia powietrza parą wodną!) mgłę wywołała przy niezmienionej temperaturze zmiana ciśnienia.
Hipotezą wyjaśniającą stawianą na podstawie naszej wiedzy nazywamy takie zdanie o nie ustalonej jeszcze wartości logicznej, które przyjmujemy tymczasowo za prawdziwe ze względu na to, iż owo zdanie w koniunkcji ze zdaniami naszej wiedzy stanowi rację dla zdań o faktach stwierdzonych w doświadczeniu.
Ogólnie przedstawia się to tak:
1) stwierdzamy, że prawdziwe jest zdanie Z o pewnym fakcie;
2) mamy jakąś wiedzę W, tzn. ustaliliśmy, że pewne zdania są prawdziwe;
3) chcemy znaleźć zdanie, które stanowiłoby rację dla zdania Z
hipoteza jest fałszywa, widocznie trzeba postawić inną hipotezę, że (wobec nasycenia powietrza parą wodną!) mgłę wywołała przy niezmienionej temperaturze zmiana ciśnienia.<br> Hipotezą wyjaśniającą stawianą na podstawie naszej wiedzy nazywamy takie zdanie o nie ustalonej jeszcze wartości logicznej, które przyjmujemy tymczasowo za prawdziwe ze względu na to, iż owo zdanie w koniunkcji ze zdaniami naszej wiedzy stanowi rację dla zdań o faktach stwierdzonych w doświadczeniu.<br> Ogólnie przedstawia się to tak:<br> 1) stwierdzamy, że prawdziwe jest zdanie Z o pewnym fakcie;<br> 2) mamy jakąś wiedzę W, tzn. ustaliliśmy, że pewne zdania są prawdziwe;<br> 3) chcemy znaleźć zdanie, które stanowiłoby rację dla zdania Z
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego

Młodzieżowe Słowo Roku 2021!

Zapraszamy do udziału w plebiscycie na Młodzieżowe Słowo Roku 2021!

Pobierz e-book i bądź na bieżąco!

Zakamarki młodej polszczyzny.

Nie przegap swoich promocji i zniżek!
Administratorem danych osobowych jest Wydawnictwo Naukowe PWN S.A. z siedzibą w Warszawie (02-460), ul. G. Daimlera 2. Dane mogą być udostępniane na rzecz PZWL Wydawnictwo Lekarskie Sp. z o. o. oraz ePWN sp. z o.o. w celu ułatwienia Użytkownikowi założenia konta w serwisie tych spółek. Więcej informacji o zasadach przetwarzania danych, w tym przysługujących prawach, znajdziesz w Polityce Prywatności.
Wyślij

WEŹ UDZIAŁ W AKCJI "MŁODZIEŻOWE SŁOWO ROKU 2021"!