Typ tekstu: Prasa
Tytuł: Przekrój
Nr: 2930
Miejsce wydania: Kraków
Rok: 2001
do samodzielnego wytwarzania podobnego sobie "potomstwa". Czysto teoretyczną zasadę owej możliwości po raz pierwszy wykoncypował jeszcze w latach pięćdziesiątych John von Neumann. Musiało minąć półwiecze, ażeby ta prekursorska koncepcja oblekła się nie tyle w ciało, ile w metal.
Na tej drodze pozornie przeszkodę nie do pokonania stanowiła następująca konstatacja: urządzenie, konstruujące własne repliki, musi, jak się zdaje, zaopatrzyć owo następne pokolenie również w pełny opis "rodzicielskiej" konstrukcji. Stwarzało to perspektywę tak zwanego regressus ad infinitum, jeżeliby te procesy powstawania kolejnych generacji nie miały ustać.
Modelem, który przezwyciężył ów paradoks, stał się dla von Neumanna po prostu organizm człowieka, czyli ssaka. Co
do samodzielnego wytwarzania podobnego sobie "potomstwa". Czysto teoretyczną zasadę owej możliwości po raz pierwszy wykoncypował jeszcze w latach pięćdziesiątych &lt;name type="person"&gt;John von Neumann&lt;/&gt;. Musiało minąć półwiecze, ażeby ta prekursorska koncepcja oblekła się nie tyle w ciało, ile w metal.<br>Na tej drodze pozornie przeszkodę nie do pokonania stanowiła następująca konstatacja: urządzenie, konstruujące własne repliki, musi, jak się zdaje, zaopatrzyć owo następne pokolenie również w pełny opis "rodzicielskiej" konstrukcji. Stwarzało to perspektywę tak zwanego &lt;foreign lang="lat"&gt;regressus ad infinitum&lt;/&gt;, jeżeliby te procesy powstawania kolejnych generacji nie miały ustać.<br>Modelem, który przezwyciężył ów paradoks, stał się dla &lt;name type="person"&gt;von Neumanna&lt;/&gt; po prostu organizm człowieka, czyli ssaka. Co
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego