Typ tekstu: Książka
Autor: Jackowski Aleksander
Tytuł: Polska sztuka ludowa
Rok: 2002
nici.
Koronki produkowano głownie dla ludności miejskiej w Bobowej, gdzie założono około 1890 r. szkołę koronkarska, by dać zatrudnienie ludziom ze wsi. Szkoły i kursy organizowano także w Kańczudze, w Zakopanem, Krakowie, na Dolnym Śląsku. Później już w latach międzywojennych rozwinęła się produkcja koronek w Koniakowie.
Zbliżone w wyglądzie do koronek, choć wykonywane technika hafciarska, są "snutki" golińskie, produkowane w Golinie koło Jarocina. Najpierw haftuje się motywy i łączy je licznymi nićmi na powierzchni płótna, po czym usuwa się całkowicie płócienny podkład. "Snutki" występowały w stroju wielkopolskim, spotykało się je także na Kujawach.
Ważnym elementem stroju w Krakowskiem, a także - o
nici. <br>Koronki produkowano głownie dla ludności miejskiej w Bobowej, gdzie założono około 1890 r. szkołę koronkarska, by dać zatrudnienie ludziom ze wsi. Szkoły i kursy organizowano także w Kańczudze, w Zakopanem, Krakowie, na Dolnym Śląsku. Później już w latach międzywojennych rozwinęła się produkcja koronek w Koniakowie. <br>Zbliżone w wyglądzie do koronek, choć wykonywane technika hafciarska, są "snutki" golińskie, produkowane w Golinie koło Jarocina. Najpierw haftuje się motywy i łączy je licznymi nićmi na powierzchni płótna, po czym usuwa się całkowicie płócienny podkład. "Snutki" występowały w stroju wielkopolskim, spotykało się je także na Kujawach. <br>Ważnym elementem stroju w Krakowskiem, a także - o
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego