Typ tekstu: Książka
Autor: Przewłocki Stefan
Tytuł: Geodezja dla inżynierii środowiska
Rok wydania: 1998
Rok powstania: 1997
koryta rzecznego. W zależności od przeznaczenia przekroje poprzeczne mogą obejmować obszar całego terenu zalewowego bądź tylko samo koryto właściwe z niewielkimi fragmentami lądu po obu brzegach rzeki. Linie przekrojów poprzecznych powinny być nawiązane do rzecznej osnowy poziomej i wysokościowej, tzw. osnowy hydrologiczno-geodezyjnej.
W zależności od długości mierzonego przekroju, głębokości koryta rzeki, prędkości przepływu wody i dostępnej metody pomiarów, do najczęściej stosowanych metod pomiarów w zakresie metod stacjonowania należą:
- bezpośrednia z zastosowaniem cechowanej liny hydrometrycznej,
- wcięć kątowych,
- biegunowa,
- fotogrametryczna,
- kierunkowa (złożona z elementów ww. metod),
Natomiast w zakresie metod sondowania:
- bezpośrednia przy użyciu sond sztywnych bądź linkowych,
- akustyczna z wykorzystaniem echosondy
koryta rzecznego. W zależności od przeznaczenia przekroje poprzeczne mogą obejmować obszar całego terenu zalewowego bądź tylko samo koryto właściwe z niewielkimi fragmentami lądu po obu brzegach rzeki. Linie przekrojów poprzecznych powinny być nawiązane do rzecznej osnowy poziomej i wysokościowej, tzw. osnowy hydrologiczno-geodezyjnej.<br>W zależności od długości mierzonego przekroju, głębokości koryta rzeki, prędkości przepływu wody i dostępnej metody pomiarów, do najczęściej stosowanych metod pomiarów w zakresie metod stacjonowania należą:<br>- bezpośrednia z zastosowaniem cechowanej liny hydrometrycznej,<br>- wcięć kątowych,<br>- biegunowa,<br>- fotogrametryczna,<br>- kierunkowa (złożona z elementów ww. metod),<br>Natomiast w zakresie metod sondowania:<br>- bezpośrednia przy użyciu sond sztywnych bądź linkowych,<br>- akustyczna z wykorzystaniem echosondy
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego