Typ tekstu: Książka
Autor: Kieniewicz Stefan
Tytuł: Historia Polski 1795-1918
Rok wydania: 1996
Rok powstania: 1968
za dotkliwe ograniczenie tych praw, którymi cieszyła się w stosunku do chłopa od dekretu grudniowego z 1807 r.
Chłopi natomiast oczekiwali od ukazu czegoś więcej, bo skasowania pańszczyzny.
W wielu gminach zgłaszali też ostre sprzeciwy, na południu i wschodzie kraju mnożyły się wypadki odmowy powinności. I znów tłumili ten opór kozacy. W 1847r.
wieś została spacyfikowana. Jedyne istotniejsze novum, które się utrzymało jako następstwo ukazu, to przyznane obecnie chłopom prawo składania skarg przeciw dziedzicom do władzy administracyjnej (gdy dotąd byli zdani na drogę sądową).
Przyczyniło się to do wzrostu aktywności wsi w następnym dziesięcioleciu.

86. Następstwa powstania. Zabór miasta Krakowa

Represje
za dotkliwe ograniczenie tych praw, którymi cieszyła się w stosunku do chłopa od dekretu grudniowego z 1807 r.<br>Chłopi natomiast oczekiwali od ukazu czegoś więcej, bo skasowania pańszczyzny.<br>W wielu gminach zgłaszali też ostre sprzeciwy, na południu i wschodzie kraju mnożyły się wypadki odmowy powinności. I znów tłumili ten opór kozacy. W 1847r.<br>wieś została spacyfikowana. Jedyne istotniejsze novum, które się utrzymało jako następstwo ukazu, to przyznane obecnie chłopom prawo składania skarg przeciw dziedzicom do władzy administracyjnej (gdy dotąd byli zdani na drogę sądową).<br>Przyczyniło się to do wzrostu aktywności wsi w następnym dziesięcioleciu.<br><br>86. Następstwa powstania. Zabór miasta Krakowa<br><br>Represje
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego