Typ tekstu: Książka
Autor: Woś Alojzy
Tytuł: Meteorologia
Rok: 1996
liczbę godzin od czasu usłonecznienia możliwego. Usłonecznienie możliwe określa się w godzinach, a usłonecznienie rzeczywiste w godzinach oraz procentach usłonecznienia możliwego.
Do pomiaru usłonecznienia możliwego, czyli liczby godzin w ciągu dnia, podczas których tarcza słoneczna nie jest zakryta przez chmury, służy heliograf Campbella-Stokesa. Głównym elementem tego przyrządu jest szklana kula o średnicy ok. 10 cm, spełniająca rolę soczewki skupiającej promienie słoneczne. Na metalowym półpierścieniu umieszczonym w odległości ogniskowej znajduje się tekturowy pasek, na którym w miarę przemieszczania się Słońca jest wypalany przez promienie słoneczne ślad (rys. 2.5.3.1).
Przyrząd ten umieszcza się tak, by nic nie zasłaniało horyzontu
liczbę godzin od czasu usłonecznienia możliwego. Usłonecznienie możliwe określa się w godzinach, a usłonecznienie rzeczywiste w godzinach oraz procentach usłonecznienia możliwego.<br> Do pomiaru usłonecznienia możliwego, czyli liczby godzin w ciągu dnia, podczas których tarcza słoneczna nie jest zakryta przez chmury, służy heliograf Campbella-Stokesa. Głównym elementem tego przyrządu jest szklana kula o średnicy ok. 10 cm, spełniająca rolę soczewki skupiającej promienie słoneczne. Na metalowym półpierścieniu umieszczonym w odległości ogniskowej znajduje się tekturowy pasek, na którym w miarę przemieszczania się Słońca jest wypalany przez promienie słoneczne ślad (rys. 2.5.3.1).<br> Przyrząd ten umieszcza się tak, by nic nie zasłaniało horyzontu
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego