Typ tekstu: Prasa
Tytuł: Polityka
Nr: 32
Miejsce wydania: Warszawa
Rok: 2000
pojednawczych słów papieża kierowanych do kobiet i feministek są wypowiedzi prymasa Glempa twierdzącego, że feminizm poniża kobiety.
- To i tak postęp - komentuje Beata Kozak. - Do tej pory nie mówił "kobiety" tylko "niewiasty".
W feminizmie zachodnim obecny jest nurt mistyczny, który szuka inspiracji w dawnych kultach pogańskich bogiń, a w prehistorycznym kulcie Wielkiej Bogini wiązanym z tradycją matriarchalną. Przywołuje także kulturę Amazonek i postać czarownicy, która wyrasta, także u nas, na symbol feministek.
- To niezwykle silny archetyp - mówi Jolanta Plakwicz z Centrum Kobiet. - Czarownica to kobieca wolność, kobieca wiedza, kobieca władza i kobieca seksualność spalone na stosie przez patriarchalny świat.
W Centrum
pojednawczych słów papieża kierowanych do kobiet i feministek są wypowiedzi prymasa Glempa twierdzącego, że feminizm poniża kobiety.<br>- To i tak postęp - komentuje Beata Kozak. - Do tej pory nie mówił "kobiety" tylko "niewiasty".<br>W feminizmie zachodnim obecny jest nurt mistyczny, który szuka inspiracji w dawnych kultach pogańskich bogiń, a w prehistorycznym kulcie Wielkiej Bogini wiązanym z tradycją matriarchalną. Przywołuje także kulturę Amazonek i postać czarownicy, która wyrasta, także u nas, na symbol feministek.<br>- To niezwykle silny archetyp - mówi Jolanta Plakwicz z Centrum Kobiet. - Czarownica to kobieca wolność, kobieca wiedza, kobieca władza i kobieca seksualność spalone na stosie przez patriarchalny świat.<br>W Centrum
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego