Typ tekstu: Prasa
Tytuł: Tygodnik Powszechny
Nr: 46
Miejsce wydania: Kraków
Rok: 1994
socjalistyczna trawestacja z r. 1894.
W roku 1939 gen. Juliusz Rómmel w dniu kapitulacji Warszawy powiedział żegnając się ze swymi żołnierzami: "Jeszcze Polska nie zginęła, póki my żyjemy" (por. jego "Za honor i ojczyznę", Warszawa 1958, s. 363).
Julian Przyboś zbiorowi swoich wierszy wojennych dał tytuł "Póki my żyjemy".
W kwartalniku "Magazyn Polski", wydanym w r. 1993 przez Związek Polaków na Białorusi, znajduję fragment wzniosłego tekstu Marii Dynowskij o "Jeszcze Polska nie zginęła" w wersji... póki my żyjemy".
Ale oczywiście wersja "kiedy my żyjemy" nigdy nie została zapomniana.
Śpiewano ją także w powstaniu listopadowym; m.in. występuje w "Śpiewce dzieci (...) przy
socjalistyczna trawestacja z r. 1894.<br>W roku 1939 gen. Juliusz Rómmel w dniu kapitulacji Warszawy powiedział żegnając się ze swymi żołnierzami: "Jeszcze Polska nie zginęła, póki my żyjemy" (por. jego "Za honor i ojczyznę", Warszawa 1958, s. 363).<br>Julian Przyboś zbiorowi swoich wierszy wojennych dał tytuł "Póki my żyjemy".<br>W kwartalniku "Magazyn Polski", wydanym w r. 1993 przez Związek Polaków na Białorusi, znajduję fragment wzniosłego tekstu Marii Dynowskij o "Jeszcze Polska nie zginęła" w wersji... póki my żyjemy".<br>Ale oczywiście wersja "kiedy my żyjemy" nigdy nie została zapomniana.<br>Śpiewano ją także w powstaniu listopadowym; m.in. występuje w "Śpiewce dzieci (...) przy
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego