Typ tekstu: Książka
Autor: Bartosz Grzegorz
Tytuł: Druga twarz tlenu
Rok: 1995
w drugiej fazie obrony. Enzym ten redukuje nie tylko nadtlenek wodoru, ale także nadtlenki organiczne. Jest on bardzo specyficzny względem donora elektronów (musi nim być zredukowany glutation), nie jest natomiast zbyt wybredny w doborze akceptora elektronów, które przekazywać może różnym nadtlenkom - przede wszystkim nadtlenkom lipidów, choć prawdopodobnie redukuje również nadtlenki kwasów nukleinowych i białek. W takich reakcjach nadtlenek organiczny (ROOH) zostaje zredukowany do odpowiedniego alkoholu (ROH):

W przypadku nadtlenku lipidu oznacza to, że nie może on stać się zarzewiem reinicjacji reakcji łańcuchowej; peroksydaza glutationowa hamuje więc proces peroksydacji lipidów.
Jakiś czas temu pisano o "peroksydazie glutationowej niezależnej od selenu", również katalizującej
w drugiej fazie obrony. Enzym ten redukuje nie tylko nadtlenek wodoru, ale także nadtlenki organiczne. Jest on bardzo specyficzny względem donora elektronów (musi nim być zredukowany glutation), nie jest natomiast zbyt wybredny w doborze akceptora elektronów, które przekazywać może różnym nadtlenkom - przede wszystkim nadtlenkom lipidów, choć prawdopodobnie redukuje również nadtlenki kwasów nukleinowych i białek. W takich reakcjach nadtlenek organiczny (ROOH) zostaje zredukowany do odpowiedniego alkoholu (ROH):<br>&lt;gap&gt;<br>W przypadku nadtlenku lipidu oznacza to, że nie może on stać się zarzewiem reinicjacji reakcji łańcuchowej; peroksydaza glutationowa hamuje więc proces peroksydacji lipidów.<br>Jakiś czas temu pisano o "peroksydazie glutationowej niezależnej od selenu", również katalizującej
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego