Typ tekstu: Książka
Autor: Zarzycki Jan
Kuryszko Jan
Tytuł: Anatomia mikroskopowa zwierząt i człowieka
Rok: 1995
zwane chromafinoblastami lub feochromoblastami, które są elementami twórczymi tkanki chromochłonnej. Komórki te wyodrębniają się, a następnie zaczynają wnikać w głąb zawiązka mezodermalnego.
Ciałka przyzwojowe (paraganglia) wywodzą się z neuroblastów pni współczulnych, które przekształcają się w gruczołowe komórki chromochłonne, tworzące skupienia w sąsiedztwie zwojów współczulnych.
Od zewnątrz nadnercze otoczone jest torebką łącznotkankową, zawierającą włókna sprężyste i komórki mięśniowe gładkie, a niekiedy także pigment. Od torebki wnikają w głąb narządu liczne cienkie pasma łącznotkankowe z elementami tkanki siateczkowej, włóknami nerwowymi oraz z dużą liczbą naczyń krwionośnych, które dochodzą do granicy rdzenia nadnerczy.
W korze nadnercza (ryc. 47), w zależności od ułożenia komórek, rozróżnia
zwane chromafinoblastami lub feochromoblastami, które są elementami twórczymi tkanki chromochłonnej. Komórki te wyodrębniają się, a następnie zaczynają wnikać w głąb zawiązka mezodermalnego.<br>Ciałka przyzwojowe (paraganglia) wywodzą się z neuroblastów pni współczulnych, które przekształcają się w gruczołowe komórki chromochłonne, tworzące skupienia w sąsiedztwie zwojów współczulnych.<br>Od zewnątrz nadnercze otoczone jest torebką łącznotkankową, zawierającą włókna sprężyste i komórki mięśniowe gładkie, a niekiedy także pigment. Od torebki wnikają w głąb narządu liczne cienkie pasma łącznotkankowe z elementami tkanki siateczkowej, włóknami nerwowymi oraz z dużą liczbą naczyń krwionośnych, które dochodzą do granicy rdzenia nadnerczy.<br>W korze nadnercza (ryc. 47), w zależności od ułożenia komórek, rozróżnia
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego