Typ tekstu: Prasa
Tytuł: Magazyn Polski
Nr: 5
Miejsce wydania: Warszawa
Rok: 1979
starożytnym Egipcie i w Fenicji. Z czasem poczęto nim leczyć ból zębów, trąd i "chandrę". Słynny lekarz arabski, Awicenna, stosował złoto w chorobach serca; Glauber jako panaceum na wszelkie dolegliwości, zaś Ludwik XVI likwidował nim brodawki. Robert Koch w 8 lat pod odkryciu prądków gruźlicy uznał sole złota za cudowny lek do ich zwalczania. Dopiero długoletnie obserwacje wykazały bezowocność tej terapii.
Obecnie znajduje jeszcze złoto zastosowanie w leczeniu chorób reumatycznych i nowotworowych. Być może z czasem zostanie również i tu odrzucone, a cudownym lekiem pozostanie już tylko złota obrączka, stosowana po wsiach do usuwania z oka pospolitego "jęczmienia".
"Czas"


REKLAMA NA
starożytnym Egipcie i w Fenicji. Z czasem poczęto nim leczyć ból zębów, trąd i "chandrę". Słynny lekarz arabski, Awicenna, stosował złoto w chorobach serca; Glauber jako panaceum na wszelkie dolegliwości, zaś Ludwik XVI likwidował nim brodawki. Robert Koch w 8 lat pod odkryciu prądków gruźlicy uznał sole złota za cudowny lek do ich zwalczania. Dopiero długoletnie obserwacje wykazały bezowocność tej terapii. <br>Obecnie znajduje jeszcze złoto zastosowanie w leczeniu chorób reumatycznych i nowotworowych. Być może z czasem zostanie również i tu odrzucone, a cudownym lekiem pozostanie już tylko złota obrączka, stosowana po wsiach do usuwania z oka pospolitego "jęczmienia".<br>&lt;tit&gt;"Czas"&lt;/tit&gt; <br>&lt;gap&gt; &lt;/div&gt;<br> <br>&lt;div&gt;&lt;page nr=25&gt; &lt;tit&gt;REKLAMA NA
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego