Typ tekstu: Książka
Autor: Kośmider Joanna, Mazur-Chrzanowska Barbara, Wyszyński Bartosz
Tytuł: Odory
Rok: 2002
że: "Jeśli porównywane są wielkości bodźców, na naszą percepcję oddziałuje nie arytmetyczna różnica między nimi, lecz stosunek porównywanych wielkości". Wykazał, że stosunek najmniejszej zauważalnej różnicy między bodźcami (‡X) do bezwzględnej wielkości bodźca (X) ma wartość stałą.
W roku 1860 zależność Webera została zmodyfikowana przez Fechnera, który zaproponował stosowanie zależności logarytmicznej:

w której R to siła wrażenia (intensywność światła, dźwięku, zapachu...), C - stały współczynnik proporcjonalności, B - siła bodźca wywołującego wrażenie o intensywności R, B0 - siła najsłabszego wyczuwalnego bodźca (bodźca progowego).
Sformułowanie prawa Webera-Fechnera uważa się za narodziny nowej dyscypliny wiedzy - psychofizyki. Prawo to jest do dzisiaj z powodzeniem stosowane podczas
że: &lt;q&gt;"Jeśli porównywane są wielkości bodźców, na naszą percepcję oddziałuje nie arytmetyczna różnica między nimi, lecz stosunek porównywanych wielkości".&lt;/&gt; Wykazał, że stosunek najmniejszej zauważalnej różnicy między bodźcami (&#135;X) do bezwzględnej wielkości bodźca (X) ma wartość stałą.<br>W roku 1860 zależność Webera została zmodyfikowana przez Fechnera, który zaproponował stosowanie zależności logarytmicznej:<br>&lt;gap&gt;<br>w której R to siła wrażenia (intensywność światła, dźwięku, zapachu...), C - stały współczynnik proporcjonalności, B - siła bodźca wywołującego wrażenie o intensywności R, B0 - siła najsłabszego wyczuwalnego bodźca (bodźca progowego).<br>Sformułowanie prawa Webera-Fechnera uważa się za narodziny nowej dyscypliny wiedzy - psychofizyki. Prawo to jest do dzisiaj z powodzeniem stosowane podczas
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego