Typ tekstu: Prasa
Tytuł: Tygodnik Podhalański
Nr: 15
Miejsce wydania: Zakopane
Rok: 1999
W tym okresie Helena, która zainteresowała się sztuką malowania na szkle, kończy kurs malarski. Jej mistrzem jest profesor Antoni Buszek. Ona natomiast, po opanowaniu tej sztuki, uczy malować swoje bratanice (późniejsze znane artystki ludowe) i dzieci w podhalańskich wsiach.
Obrazy na szkle, tworzone przez Helenę Rojównę, noszą początkowo cechy autentycznie ludowe, później nabierają charakteru na wpół profesjonalnego. Jej twórczość jest wysoko ceniona. Obrazy zakupywane są przez liczne muzea, instytucje, trafiają do prywatnych zbiorów. Jej twórczość i działalność popularyzatorska przyczyniła się bez wątpienia w wielkiej mierze do odrodzenia sztuki malowania na szkle na Podhalu.
Helena Rojówna zmarła 19 lipca 1955 roku. Pochowana
W tym okresie Helena, która zainteresowała się sztuką malowania na szkle, kończy kurs malarski. Jej mistrzem jest profesor Antoni Buszek. Ona natomiast, po opanowaniu tej sztuki, uczy malować swoje bratanice (późniejsze znane artystki ludowe) i dzieci w podhalańskich wsiach.<br>Obrazy na szkle, tworzone przez Helenę Rojównę, noszą początkowo cechy autentycznie ludowe, później nabierają charakteru na wpół profesjonalnego. Jej twórczość jest wysoko ceniona. Obrazy zakupywane są przez liczne muzea, instytucje, trafiają do prywatnych zbiorów. Jej twórczość i działalność popularyzatorska przyczyniła się bez wątpienia w wielkiej mierze do odrodzenia sztuki malowania na szkle na Podhalu.<br>Helena Rojówna zmarła 19 lipca 1955 roku. Pochowana
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego