Typ tekstu: Książka
Autor: Heller Michał
Tytuł: Usprawiedliwienie wszechświata
Rok wydania: 1995
Rok powstania: 1982
miliony lat świetlnych. Galaktyki są "wszędzie"; odległości od nich mierzą się milionami i miliardami lat świetlnych. Granice ustanawiają tu tylko możliwości naszych obserwacyjnych instrumentów.

Kosmos i mity

Przyzwyczailiśmy się traktować Wszechświat jako statyczną budowlę, dom, w którym mieszkamy. Tymczasem tak nie jest. Świat jest raczej nadymaną bańką mydlaną, a nasze materialne istnienie przejściowym epizodem w jej strukturze.
Według powszechnie dziś przyjmowanej teorii kosmologicznej, stanowiącej najbardziej spójne wyjaśnienie faktów obserwacyjnych, odległości pomiędzy galaktykami rosną, galaktyki oddalają się od siebie z ciągle rosnącymi prędkościami.
Wszechświat nadyma się, pęcznieje.
Myśl ludzka wystartowała z ziemskiego podwórka, dziś penetruje już świat galaktyk, przenosi się z prędkością
miliony lat świetlnych. Galaktyki są "wszędzie"; odległości od nich mierzą się milionami i miliardami lat świetlnych. Granice ustanawiają tu tylko możliwości naszych obserwacyjnych instrumentów.<br><br>&lt;tit&gt;Kosmos i mity&lt;/&gt;<br><br>Przyzwyczailiśmy się traktować Wszechświat jako statyczną budowlę, dom, w którym mieszkamy. Tymczasem tak nie jest. Świat jest raczej nadymaną bańką mydlaną, a nasze materialne istnienie przejściowym epizodem w jej strukturze.<br>Według powszechnie dziś przyjmowanej teorii kosmologicznej, stanowiącej najbardziej spójne wyjaśnienie faktów obserwacyjnych, odległości pomiędzy galaktykami rosną, galaktyki oddalają się od siebie z ciągle rosnącymi prędkościami.<br>Wszechświat nadyma się, pęcznieje.<br>Myśl ludzka wystartowała z ziemskiego podwórka, dziś penetruje już świat galaktyk, przenosi się z prędkością
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego