Typ tekstu: Książka
Autor: red. Soczyńska Urszula
Tytuł: Hydrologia dynamiczna
Rok: 1997
Modele zaproponowane przez tych autorów nie zawierają w zasadzie empirycznych parametrów lub funkcji. Mogą one znaleźć ogólne zastosowanie, gdyż są nie tylko dokładne, lecz mają tę niewątpliwą zaletę, że parametry i funkcje wchodzące do modeli są fizycznie uzasadnione.

3.5. Metody ewaporometryczne

Metody ewaporometryczne zalicza się raczej niesłusznie do bezpośrednich metod pomiaru parowania. Metody te są oparte na równaniu bilansu wodnego, a wielkość parowania lub ewapotranspiracji wyznacza się nie bezpośrednio, lecz przez zbilansowanie pozostałych, zmierzonych składników bilansu wodnego. W przypadku metod ewaporometrycznych można wyróżnić:
- metodę atmometryczną,
- metodę ewaporometryczną do wyznaczania parowania z powierzchni wody,
- metodę ewaporometryczną i lizymetryczną do wyznaczania parowania
Modele zaproponowane przez tych autorów nie zawierają w zasadzie empirycznych parametrów lub funkcji. Mogą one znaleźć ogólne zastosowanie, gdyż są nie tylko dokładne, lecz mają tę niewątpliwą zaletę, że parametry i funkcje wchodzące do modeli są fizycznie uzasadnione.<br><br>&lt;tit&gt;3.5. Metody ewaporometryczne&lt;/&gt;<br><br>Metody ewaporometryczne zalicza się raczej niesłusznie do bezpośrednich metod pomiaru parowania. Metody te są oparte na równaniu bilansu wodnego, a wielkość parowania lub ewapotranspiracji wyznacza się nie bezpośrednio, lecz przez zbilansowanie pozostałych, zmierzonych składników bilansu wodnego. W przypadku metod ewaporometrycznych można wyróżnić:<br>- metodę atmometryczną,<br>- metodę ewaporometryczną do wyznaczania parowania z powierzchni wody,<br>- metodę ewaporometryczną i lizymetryczną do wyznaczania parowania
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego