Typ tekstu: Książka
Autor: Siwicka Dorota, Bieńczyk Marek, Nawarecki Aleksander
Tytuł: Szybko i szybciej
Rok: 1996
przede wszystkim, wielkim problemem metafizycznym.

3.
Georges Poulet w Rozważaniach o czasie ludzkim za zwrotny uznawał XVII wiek. Wcześniej - i w średniowieczu, i w renesansie - człowiek miał poczucie ciągłości własnej egzystencji i nie odróżniał jej od trwania, którego gwarantem był Bóg. By pozostać przy naszej metaforze: to On, Bóg, zapewniał miarowy ruch wahadłu, sam był owym ruchem, a tym samym gwarantował prawidłowe obroty świata. Zadaniem człowieka było wpisanie się w ten rytm.
W wieku XVII jednostka odkryła swoją samotność. To znaczy stwierdziła nagi fakt, że jest, a to odkrycie było dziełem chwili. Poulet wyjaśnia:

I dalej:

Wagę owego zwrotnego momentu myśli
przede wszystkim, wielkim problemem metafizycznym.<br><br>3.<br>Georges Poulet w Rozważaniach o czasie ludzkim za zwrotny uznawał XVII wiek. Wcześniej - i w średniowieczu, i w renesansie - człowiek miał poczucie ciągłości własnej egzystencji i nie odróżniał jej od trwania, którego gwarantem był Bóg. By pozostać przy naszej metaforze: to On, Bóg, zapewniał miarowy ruch wahadłu, sam był owym ruchem, a tym samym gwarantował prawidłowe obroty świata. Zadaniem człowieka było wpisanie się w ten rytm.<br>W wieku XVII jednostka odkryła swoją samotność. To znaczy stwierdziła nagi fakt, że jest, a to odkrycie było dziełem chwili. Poulet wyjaśnia:<br>&lt;gap&gt;<br>I dalej:<br>&lt;gap&gt;<br>Wagę owego zwrotnego momentu myśli
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego