Typ tekstu: Książka
Autor: Kieniewicz Stefan
Tytuł: Historia Polski 1795-1918
Rok wydania: 1996
Rok powstania: 1968
podpisał ukaz o powinnościach chłopów z dóbr prywatnych. Przyznawał on im nieusuwalność z gruntów, pod warunkiem pełnienia powinności, zakazywał więc rugować chłopów, uszczuplać ich nadziały i wprowadzać nowe obciążenia. Kasował także wszelkie uboczne powinności nie oparte na tytułach prawnych.
Ukaz zawierał jedną poważną lukę: dotyczyć miał gospodarzy posiadających przynajmniej 3 morgi (1,7 ha). Pozostawiał więc biedotę wiejską na łasce i niełasce dziedzica.
Zamożniejszym dawał mocniejsze prawo do ziemi, ale nie uchylał pańszczyzny; wszelkie nowe układy o czynsze z dziedzicem poddawał kontroli rządu.
W wykonaniu tego ukazu Rada Administracyjna ogłosiła listę 121 różnych powinności (tzw. darmoch), które miały ulec zniesieniu, jeżeli
podpisał ukaz o powinnościach chłopów z dóbr prywatnych. Przyznawał on im nieusuwalność z gruntów, pod warunkiem pełnienia powinności, zakazywał więc rugować chłopów, uszczuplać ich nadziały i wprowadzać nowe obciążenia. Kasował także wszelkie uboczne powinności nie oparte na tytułach prawnych.<br>Ukaz zawierał jedną poważną lukę: dotyczyć miał gospodarzy posiadających przynajmniej 3 morgi (1,7 ha). Pozostawiał więc biedotę wiejską na łasce i niełasce dziedzica.<br>Zamożniejszym dawał mocniejsze prawo do ziemi, ale nie uchylał pańszczyzny; wszelkie nowe układy o czynsze z dziedzicem poddawał kontroli rządu.<br>W wykonaniu tego ukazu Rada Administracyjna ogłosiła listę 121 różnych powinności (tzw. darmoch), które miały ulec zniesieniu, jeżeli
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego