Typ tekstu: Prasa
Tytuł: Studia Socjologiczne
Nr: 4
Miejsce wydania: Wrocław
Rok: 1976
służebnych wobec teorii socjologicznej, pozwala w sposób poważny potraktować stwierdzenie Gumplowicza, wydające się być tylko dziełem przypadku czy swoistej metafory. Mowa tutaj przede wszystkim o momentach, w których grupa społeczna ukrywała się jako twór, pozbawiony zarówno komponentu materialnego jak i duchowego.
Naczelną kwestią w ramach ogólnej problematyki stała się dla myśliciela sprawa warunków, które muszą być spełnione przez "element społeczny". Wyróżnienie odrębnego świata - świata społecznego, rządzącego się własnymi, odrębnymi prawami - zobowiązywało go do odszukania elementów stanowiących tylko jego części składowe i zdeterminowanych w sposób tylko dla niego charakterystyczny.
Wskazanie w tym wypadku na jednostkę ludzką było dla Gumplowicza zdecydowanie nie do
służebnych wobec teorii socjologicznej, pozwala w sposób poważny potraktować stwierdzenie Gumplowicza, wydające się być tylko dziełem przypadku czy swoistej metafory. Mowa tutaj przede wszystkim o momentach, w których grupa społeczna ukrywała się jako twór, pozbawiony zarówno komponentu materialnego jak i duchowego.<br>Naczelną kwestią w ramach ogólnej problematyki stała się dla myśliciela sprawa warunków, które muszą być spełnione przez "element społeczny". Wyróżnienie odrębnego świata - świata społecznego, rządzącego się własnymi, odrębnymi prawami - zobowiązywało go do odszukania elementów stanowiących tylko jego części składowe i zdeterminowanych w sposób tylko dla niego charakterystyczny. &lt;page nr=96&gt;<br>Wskazanie w tym wypadku na jednostkę ludzką było dla Gumplowicza zdecydowanie nie do
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego