Typ tekstu: Książka
Autor: Heller Michał
Tytuł: Usprawiedliwienie wszechświata
Rok wydania: 1995
Rok powstania: 1982
tak skuteczna w budowaniu świata, jeżeli niektóre struktury matematyczne tak nadzwyczajnie przystają do ukrytej przed naszymi zmysłami struktury świata, to jak to jest możliwe? Wymyślamy sobie jakieś założenia, przy pomocy długich ciągów rozumowań wyprowadzamy z nich wnioski, wnioski i rozumowania układają się w subtelne struktury (wszystko to jest naszą pracą myślową), a potem struktury te okazują się planem, wedle którego zbudowany jest fizyczny świat. Jak to jest możliwe?
Oczywiście w punkcie wyjścia nie można przyjmować byle jakich założeń. Założenia - lub aksjomaty, jak się je inaczej nazywa - muszą spełniać trzy warunki.
Po pierwsze, założenia nie mogą być sprzeczne ze sobą. Jeżeli jedno
tak skuteczna w budowaniu świata, jeżeli niektóre struktury matematyczne tak nadzwyczajnie przystają do ukrytej przed naszymi zmysłami struktury świata, to jak to jest możliwe? Wymyślamy sobie jakieś założenia, przy pomocy długich ciągów rozumowań wyprowadzamy z nich wnioski, wnioski i rozumowania układają się w subtelne struktury (wszystko to jest naszą pracą myślową), a potem struktury te okazują się planem, wedle którego zbudowany jest fizyczny świat. Jak to jest możliwe?<br> Oczywiście w punkcie wyjścia nie można przyjmować byle jakich założeń. Założenia - lub aksjomaty, jak się je inaczej nazywa - muszą spełniać trzy warunki. <br> Po pierwsze, założenia nie mogą być sprzeczne ze sobą. Jeżeli jedno
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego