Typ tekstu: Prasa
Tytuł: Perspektywy
Nr: 14
Miejsce wydania: Warszawa
Rok: 1980
podczas wypalania? - dociekała miła Francuzka.
- No, chyba dużą - odpowiadali Kraszewscy.
Wiedzą, że gdy skorupy mają dzwonić - należy w piecu spalać smolne szczapy, sosnowe albo świerkowe, by ogień objął każdą czerepę. Żar piekielny trawi dzbany, garnki i doniczki, flakoniki i miniaturki, wszystko bez wyjątku. Lecz ile tego gorąca? Buzują w piecu na oko, Francuzka ustaliła, że temperatura w piecu Kraszewskich przekracza nawet 1000 stopni!
Co sprawia, że te dzbany i garnki, zwane siwakami, stają się smoliście ciemne? Prażą je w piasku i tyle. Francuzce tłumaczyli i demonstrowali jak to się robi, ale jak wyjaśnić ten proces?
- Coś tak, jakby nawęglanie stali - dowodzi
podczas wypalania? - dociekała miła Francuzka.<br>- No, chyba dużą - odpowiadali Kraszewscy.<br>Wiedzą, że gdy skorupy mają dzwonić - należy w piecu spalać smolne szczapy, sosnowe albo świerkowe, by ogień objął każdą czerepę. Żar piekielny trawi dzbany, garnki i doniczki, flakoniki i miniaturki, wszystko bez wyjątku. Lecz ile tego gorąca? Buzują w piecu na oko, Francuzka ustaliła, że temperatura w piecu Kraszewskich przekracza nawet 1000 stopni!<br>Co sprawia, że te dzbany i garnki, zwane siwakami, stają się smoliście ciemne? Prażą je w piasku i tyle. Francuzce tłumaczyli i demonstrowali jak to się robi, ale jak wyjaśnić ten proces?<br>- Coś tak, jakby nawęglanie stali - dowodzi
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego