Typ tekstu: Prasa
Tytuł: Studia Socjologiczne
Nr: 4
Miejsce wydania: Wrocław
Rok: 1976
dla myśliciela sprawa warunków, które muszą być spełnione przez "element społeczny". Wyróżnienie odrębnego świata - świata społecznego, rządzącego się własnymi, odrębnymi prawami - zobowiązywało go do odszukania elementów stanowiących tylko jego części składowe i zdeterminowanych w sposób tylko dla niego charakterystyczny.
Wskazanie w tym wypadku na jednostkę ludzką było dla Gumplowicza zdecydowanie nie do przyjęcia. Dostrzegał, że dzięki niej przejawiają się zarówno prawa fizyczne, jak i psychiczne czy społeczne, co w ostateczności nie pozwala jej być poddaną bez reszty jednemu ich rodzajowi. Praktycznie, komponenty materialny i duchowy, powiązane z człowiekiem, eliminowały go w oczach myśliciela z roli elementu społecznego.
Już w Der Rassenkampf Gumplowicz zadawał
dla myśliciela sprawa warunków, które muszą być spełnione przez "element społeczny". Wyróżnienie odrębnego świata - świata społecznego, rządzącego się własnymi, odrębnymi prawami - zobowiązywało go do odszukania elementów stanowiących tylko jego części składowe i zdeterminowanych w sposób tylko dla niego charakterystyczny. &lt;page nr=96&gt;<br>Wskazanie w tym wypadku na jednostkę ludzką było dla Gumplowicza zdecydowanie nie do przyjęcia. Dostrzegał, że dzięki niej przejawiają się zarówno prawa fizyczne, jak i psychiczne czy społeczne, co w ostateczności nie pozwala jej być poddaną bez reszty jednemu ich rodzajowi. Praktycznie, komponenty materialny i duchowy, powiązane z człowiekiem, eliminowały go w oczach myśliciela z roli elementu społecznego.<br>Już w &lt;foreign lang="ger"&gt;Der Rassenkampf&lt;/foreign&gt; Gumplowicz zadawał
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego