Typ tekstu: Książka
Autor: Szaniawski Klemens
Tytuł: O nauce, rozumowaniu i wartościach
Rok: 1994
1) sformułowanie problemu decyzji, w jego najczęściej przyjmowanej wersji; (2) omówienie niektórych nadających się do przyjęcia kryteriów podejmowania decyzji; (3) przedstawienie środków oceny kryteriów, w postaci tzw. postulatów racjonalności. Z naszkicowanych wyżej powodów (które staną się jaśniejsze na gruncie formalnej definicji problemu decyzji) mniemanie, że istnieje bezspornie najlepsza zasada rozwiązywania niebanalnych problemów decyzji, wypada uznać za iluzję.
Dla uproszczenia wywodów będziemy operowali językiem finitystycznym. Eliminuje to problemy dotyczące istnienia maksimów i minimów, a także pozwala ograniczyć się do zwykłych działań arytmetycznych.

2. Formalne ujęcie problemu decyzji

W najogólniejszej (i najsłabszej) wersji problem decyzji dałby się zapewne określić w sposób następujący. Każdemu
1) sformułowanie problemu decyzji, w jego najczęściej przyjmowanej wersji; (2) omówienie niektórych nadających się do przyjęcia kryteriów podejmowania decyzji; (3) przedstawienie środków oceny kryteriów, w postaci tzw. postulatów racjonalności. Z naszkicowanych wyżej powodów (które staną się jaśniejsze na gruncie formalnej definicji problemu decyzji) mniemanie, że istnieje bezspornie najlepsza zasada rozwiązywania niebanalnych problemów decyzji, wypada uznać za iluzję.<br> Dla uproszczenia wywodów będziemy operowali językiem finitystycznym. Eliminuje to problemy dotyczące istnienia maksimów i minimów, a także pozwala ograniczyć się do zwykłych działań arytmetycznych.<br><br>&lt;tit&gt;2. Formalne ujęcie problemu decyzji&lt;/&gt;<br><br> W najogólniejszej (i najsłabszej) wersji problem decyzji dałby się zapewne określić w sposób następujący. Każdemu
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego