Typ tekstu: Książka
Autor: Lawrowski Zbigniew
Tytuł: Technika smarowania
Rok wydania: 1996
Rok powstania: 1997
wartości lepkości z jednego układu jednostek na inny.
W obliczeniach związanych z prędkością przepływu cieczy lepkich, a także do celów klasyfikacji lepkościowej olejów smarnych, używa się lepkości kinematycznej.
Jest to lepkość dynamiczna odniesiona do gęstości:

Jednostką lepkości kinematycznej jest

Dla zobrazowania rozpiętości lepkości w tablicy 2 podano jej wartości dla niektórych płynów.

Do pomiaru lepkości służą lepkościomierze (wiskozymetry). Z rodzajami tych urządzeń i zasadą pomiaru lepkości można zapoznać się np. w [4].
Lepkość olejów zależy zarówno od temperatury jak i od ciśnienia. Ze wzrostem temperatury lepkość maleje, natomiast ze wzrostem ciśnienia rośnie.

Zależność lepkości od temperatury ma charakter logarytmiczny. Na rysunku
wartości lepkości z jednego układu jednostek na inny.<br>W obliczeniach związanych z prędkością przepływu cieczy lepkich, a także do celów klasyfikacji lepkościowej olejów smarnych, używa się lepkości kinematycznej.<br>Jest to lepkość dynamiczna odniesiona do gęstości:<br>&lt;gap&gt;<br>Jednostką lepkości kinematycznej jest<br>&lt;gap&gt;<br>Dla zobrazowania rozpiętości lepkości w tablicy 2 podano jej wartości dla niektórych płynów.<br>&lt;gap&gt;<br>Do pomiaru lepkości służą lepkościomierze (wiskozymetry). Z rodzajami tych urządzeń i zasadą pomiaru lepkości można zapoznać się np. w [4].<br>Lepkość olejów zależy zarówno od temperatury jak i od ciśnienia. Ze wzrostem temperatury lepkość maleje, natomiast ze wzrostem ciśnienia rośnie.<br>&lt;gap&gt;<br>Zależność lepkości od temperatury ma charakter logarytmiczny. Na rysunku
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego