Typ tekstu: Prasa
Tytuł: Studia Socjologiczne
Nr: 4
Miejsce wydania: Wrocław
Rok: 1976
redukcji tego, co jawi się jako różnorodne, dojść do pewnych stałych czynników, pewnych inwariantów ludzkich zachowań, organizacji i instytucji.
Występowanie takich inwariantów we wszystkich społeczeństwach ma swe podstawy w istnieniu czegoś, co dla wszystkich ludzi, we wszystkich kulturach jest wspólne - pewnych nieświadomych struktur umysłu ludzkiego.
"Trzeba i wystarczy dotrzeć do nieświadomości struktury utajonej za każdą instytucją i każdym zwyczajem, aby otrzymać zasadę interpretacji stosowalną prawomocnie do innych instytucji i innych zwyczajów, pod warunkiem, iż analiza doprowadzona jest dostatecznie głęboko".
Na cała teorię Lévi-Straussa olbrzymi wpływ wywarły dzieła M. Maussa, a szczególnie Rozprawa o darze . Jej punktem wyjścia jest stwierdzenie, że
redukcji tego, co jawi się jako różnorodne, dojść do pewnych stałych czynników, pewnych inwariantów ludzkich zachowań, organizacji i instytucji.<br>Występowanie takich inwariantów we wszystkich społeczeństwach ma swe podstawy w istnieniu czegoś, co dla wszystkich ludzi, we wszystkich kulturach jest wspólne - pewnych nieświadomych struktur umysłu ludzkiego. &lt;page nr=45&gt;<br>"Trzeba i wystarczy dotrzeć do nieświadomości struktury utajonej za każdą instytucją i każdym zwyczajem, aby otrzymać zasadę interpretacji stosowalną prawomocnie do innych instytucji i innych zwyczajów, pod warunkiem, iż analiza doprowadzona jest dostatecznie głęboko".<br>Na cała teorię Lévi-Straussa olbrzymi wpływ wywarły dzieła M. Maussa, a szczególnie &lt;name type="tit"&gt;Rozprawa o darze&lt;/&gt; . Jej punktem wyjścia jest stwierdzenie, że
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego